Το Α2 του 1ου ΓΕΛ ΠΟΛΙΧΝΗΣ, ως μέλος του Εθνικού Θεματικού Δικτύου «Βιώσιμη πόλη: η πόλη πεδίο εκπαίδευσης για την αειφορία», και στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος με συντονίστρια εκπαιδευτικό την κ. Αθηνά Καρολίδου, επισκέφθηκε τον Μάρτιο το Άλσος Μετεώρων. Μια όαση πρασίνου, ξεγνοιασιάς και ηρεμίας με μονοπάτια πεζοπορίας, παιδική χαρά, γήπεδο και ένα εκκλησάκι στην κορυφή του. Ξεκινήσαμε ‘πεζή’ από το σχολείο μας, περιηγηθήκαμε στα στενά της Πολίχνης, τραβήξαμε φωτογραφίες, παίξαμε, είδαμε τη θέα από ψηλά μέχρι τη θάλασσα και καθαρίσαμε το χώρο από τα σκουπίδια που με λύπη αντικρίσαμε διασκορπισμένα γύρω από τα παγκάκια. Σας παρουσιάζουμε το περιβαλλοντικό μονοπάτι που ακολουθήσαμε από το σχολείο μας μέχρι τον Άλσος Μετεώρων και τις εντυπώσεις μας μέσα από ένα βίντεο και ένα φωτογραφικό κολάζ.